Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne 2010 - Popielów

Brak opisu obrazka  

   W dniu 5 września 2010 roku, na boisku sportowym w Popielowie odbyły się, zorganizowane przez Samorząd Gminy Popielów, Dożynki Gminne 2010. W tegorocznym święcie plonów udział wzięło wielu gości, wśród nich: Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Tomasz Kostuś, Wójt Gminy Popielow Pan Dionizy Duszyński oraz radni Gminy Popielów z Przewodniczącym Rady Gminy Popielów Panem Jerzym Kupczykiem.   

 

 

Brak opisu obrazka Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych Brak opisu obrazka gminnych dożynek pełnili natomiast Państwo Katarzyna i Norbert Kilian – rolnicy z Popielowa.
 

 


Brak opisu obrazka     Tradycyjnie już dożynki gminne uświetnione zostały poprzez udział licznych delegacji z zaprzyjaźnionych z Popielowem gmin. Gościliśmy więc przedstawicieli niemieckich gmin Bad Wurzach, z Burmistrzem Panem Rolandem Buerkle na czele oraz  Rüdersdorf, a także delegację z czeskich Krakovan, której przewodził Starosta Gminy Krakovany Pan Josef Polak.

 

    Uroczystości dożynkowe zainaugurowane zostały Mszą Św. odprawioną w Kościele pw. Królowej Aniołów w Popielowie. W jej trakcie poświęcone zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa korony dożynkowe, symbolizujące tegoroczne plony i zbiory. Następnie wszyscy zaproszeni goście oraz uczestnicy udali się na miejsce dożynkowej zabawy w barwnym i efektownym korowodzie ulicami Popielowa.

    Oficjalną część tegorocznego święta plonów otworzył Wójt Gminy Popielów Pan Dionizy Duszyński, który serdecznie witając wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników, nie zapomniał wspomnieć o dramatycznej walce z powodzią, jaką samorząd oraz mieszkańcy gminy Popielów stoczyli w maju tego roku. Bez sukcesu w walce z żywiołem tegoroczne dożynki nie doszłyby do skutku.

Brak opisu obrazka    Jedną z osób, której działania walnie przyczyniły się do powodzenia akcji przeciwpowodziowej jest Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński, który na początku swego wystąpienia podziękował za możliwość uczestnictwa w popielowskim święcie plonów. Przypominając o trudzie, jaki Wójt Gminy włożył w działania na rzecz obrony przed powodzią, Pan Wojewoda przeszedł do wręczenia Brak opisu obrazka odznaczeń „Medal Za Ofiarność i Odwagę” zasłużonym dla walki z powodzią na terenie gminy. Odznaczenia odebrali: Kierownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu – Oddział Brzeg Pan Krzysztof Cytkowicz, Komendant Gminny OSP w Popielowie Pan Konrad Kachel oraz wiceprezes jednostki OSP w Popielowie druh Damian Stasch. Wyróżnienia te były świadectwem docenienia trudu oraz ciężkiej pracy, jaką tak wielu ludzi związanych z naszą gminą włożyło w walkę z powodzią.

Brak opisu obrazka  

  Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Tomasz Kostuś również wyraził radość z możliwości współuczestniczenia z mieszkańcami gminy w tegorocznych dożynkach. Życzył ponadto wszystkim rolnikom wytrwałości i wiary w łaskawość aury i pomyślniejsze plony w roku następnym.

 

    Burmistrz Bad Wurzach Pan Roland Buerkle zwrócił z kolei uwagę na przypadający w tym roku piękny jubileusz 10 – lecia partnerstwa gmin Bad Wurzach i Popielów. Życzył przy tym wszystkim samorządowcom oraz mieszkańcom obu gmin kolejnych wielu lat owocnej współpracy.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

    Tradycyjną atrakcją dożynek były konkursy na najpiękniejszą koronę żniwną oraz najładniej udekorowaną posesję. W pierwszej z wymienionych konkurencji zwyciężyło sołectwo Popielów, drugie miejsce przypadło sołectwom Stare Siołkowice i Rybna, natomiast na pozycji trzeciej uplasowały się ex aequo korony żniwne z Karłowic oraz Kurzni. Korony przygotowane przez pozostałe sołectwa zostały uhonorowane wyróżnieniem. Z kolei w konkursie na najlepiej udekorowaną posesję komisja przyznała 10 równorzędnych wyróżnień, podkreślając, że wszystkie dekoracje były przygotowane starannie i bardzo efektownie.

    Po zakończeniu oficjalnej części dożynek rozpoczęła się zabawa, w której wzięło udział blisko 2000 osób – mieszkańców gminy Popielów i nie tylko. W programie imprezy znalazło się wiele atrakcji. Wśród nich występy artystyczne m.in.: orkiestry dętej, zespołów folklorystycznych „Mazelunki”, „Schalkowitzer Heimatmelodie”, „Siołkowiczanki”, „Lira” oraz zaproszonej specjalnie na święto plonów gwiazdy wieczoru – zespołu „Wędrowne Gitary”. Całość zwieńczyła zabawa taneczna do białego rana, przy muzyce zespołu „Estrada”. 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Wersja XML